top of page

Основні нормативно-правові акти які регулюють порушене питання:

  1. Земельний кодекс України, чинний з 01.01.2002 року;

  2. Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні»;

  3. Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» №1423-IX, прийнятий від 28.04.2021, набув чинності 27.05.2021 року.

Громадяни звертаються до сільської, селищної або міської ради з клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в порядку передбаченому ст. 118, 122 Земельного кодексу України.

Земельні питання розглядаються виключно на сесії відповідної ради (п.34, ч.1, ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).

Клопотання розглядаються в місячний термін, то відповідно до ч.5 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.

Крім вище зазначеного, більш чіткі рамки розгляду звернень встановлюються ст.20 Закону України «Про звернення громадян», яка вказує, що звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження.

Ч.1., ст. 122 Земельного кодексу України чітко визначено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Відповідно до п.24 Перехідних положень Земельного кодексу України землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад.

Земельні ділянки, що вважаються комунальною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст відповідно до цього пункту і право державної власності на які зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, переходять у комунальну власність з моменту державної реєстрації права комунальної власності на такі земельні ділянки. Тобто, якщо право на ділянку зареєстроване за державою, то громада на підставі цієї норми Кодексу просто реєструє право за собою (прийому-передачі земельної ділянки не потрібно бо Кодекс чітко визначив перехід права).

До державної реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки державної власності, органи Держгеокадастру, не мають права здійснювати розпорядження земельними ділянками.

Інші земельні ділянки та землі, не сформовані у земельні ділянки, переходять у комунальну власність з дня набрання чинності цим пунктом. (Стосується земель, право на які не зареєстровані в Реєстрі речових прав на нерухоме майно).

ВАЖЛИВО. Особи, які отримали дозволи на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок від Держгеокадасту мають право на завершення процедури приватизації, але все рівно такий проект вже затверджується відповідною радою і саме своїм рішення рада передає таку ділянку у власність громадянину.

Щодо роботи земельної комісії. Комісія з розгляду земельних питань відноситься до постійної комісії відповідної ради, тобто діє постійно протягом терміну повноважень ради і її робота та повноваження базуються на ст.47 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету.

Повноваження «земельної комісії» лежить у зовсім іншій площині відносно звернень, які надходять від громадян з проханням надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, або ж затвердити проект землеустрою та передати ділянку у власність (або користування).

Більше того Земельним кодексом України чітко визначені перелік документів, які необхідно подати у випадку наміру скористатись своїм правом на отримання земельної ділянки та підстав, за яких громадянину може бути відмовлену у задоволенні такого клопотання.358 просмотров0 комментариев

Недавние посты

Смотреть все
bottom of page