top of page

Оренда земельних ділянок для товарного сільськогосподарського виробництва в умовах воєнного стану.

Anna Gladun - юрист


Для нашої країни зараз не легкі часи тому продовольча безпека є важливим тиловим питанням, яке може суттєво допомогти у нашій війні проти окупантів.

24 березня 2022 року Верховна Рада прийняла в цілому Законопроект № 7178 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану».

Він передбачає спрощення у процесі набуття прав користування на земельні ділянки сільськогосподарського призначення в умовах воєнного стану.

Так, під час дії воєнного стану в Україні на територіях, на яких введений воєнний стан:


1. Продовжуються орендні земельні відносини автоматично на 1 рік без внесення відомостей у відповідні реєстри.

2. Надається районним військовими адміністраціями право передавати в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва строком до 1 року земельні ділянки сільгосппризначення державної, комунальної власності, а також земельних ділянок, що залишилися у колективній власності колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу,сільськогосподарського акціонерного товариства, нерозподілених та невитребуваних земельних ділянок і земельних часток.

При цьому розмір орендної плати не може перевищувати 8% нормативної грошової оцінки земельних ділянок, а для визначення розміру орендної плати застосовуватиметься середня нормативна грошова оцінка одиниці площі ріллі по області.

3. Встановлюються жорсткі обмеження щодо цільового використання земельних ділянок сільгосппризначення орендарями, яким ділянки будуть надані районними військовими адміністраціями, в тому числі щодо зміни складу угідь, передачі ділянок в суборенду, будівництва, зміни цільового призначення земельної ділянки тощо.

4. Для швидкої передачі у користування районними військовими адміністраціями земельних ділянок договори оренди землі будуть укладатися лише в електронній формі, а передача земельних ділянок в оренду відбуватиметься без проведення земельних торгів. Такий однорічний договір оренди землі не можна буде поновлювати, укладати на новий строк і він припинятиметься зі спливом терміну, на який він був укладений.

5. Договори оренди землі, що укладені військовою адміністрацією, реєструватимуться цією ж адміністрацією у Книзі реєстрації договорів оренди, що ведеться у паперовій та електронній формі, а примірник договору оренди землі передаватиметься електронною поштою сільській, селищній, міській раді, на території якої розташована земельна ділянка, а також центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. При цьому право оренди землі, переданої в оренду військовою адміністрацією, не підлягатиме держреєстрації.


Але законодавча прогалини у Законопроекті № 7178 все таки є і їх терміново потрібно змінити або доповнити.

Перше на, що я хочу звернути увагу: 24.02.2022 року в Українівведено воєнний стан. Проектом Закону № 7178 передбачено:

- Внести зміни до таких законодавчих актів України:

1. Розділ X "Перехідні положення" Земельному кодексі України (Відомості Верховної Ради України, 2002 р., № 3-4, ст. 27) доповнити пунктами 27 і 28 такого змісту: «27. Під час дії воєнного стану земельні відносини регулюються з урахуванням таких особливостей:

1) вважаються поновленими на один рік без волевиявлення сторін відповідних договорів і без внесення відомостей пропоновлення договору до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно договори оренди, суборенди , емфітевзису, суперфіцію, земельного сервітуту, строк користування земельними ділянками щодо яких закінчився після введення воєнного стану щодо земельнихтділянок сільськогосподарського призначення:

а) державної, комунальної власності, невитребуваних, нерозподілених земельних ділянок, а також земельних ділянок, що залишилися у колективній власності, і були передані в оренду органами місцевого самоврядування;

б) приватної власності.

І друге на що треба звернути увагу: Прикінцеві положення

Перше цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування і друге: стаття 58 Конституції України унормовано, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Проект Закону № 7178 не містить норми, щодо введення його дії не з моменту публікування, а з моменту введення воєнного стану. Таким чином, якщо договір закінчився з 24.02.2022 року, але до початку дії даного Закону, такий договір автоматично не поновлюється і власник самостійно розпоряджається такою земельною ділянкою. Хоча, якщо трішки розумніше подивитись на це то у період воєнного стану, такий закон повинен був би охоплювати всі договори з 24.02.2022 року. Тому, на мою думку, терміново потрібно його доповнити, змінити або здійснити офіційне трактування щоб було чітке розуміння вище написаного.

Ми створені для того, щоб допомогти громадянам України розібратися із труднощами земельних відносин. Власникам землі які звертаються до нас за допомогою наші спеціалісти можуть надати більш розгорнуті консультації з питань які вас цікавлять. Не забувайте, що професійна правова допомога допоможе запобігти ризикам для сторін, захистити їх від неправомірних дій та позбавити від неприємних ситуацій. Щодо отримання консультацій та послуг можна звернутись до нашого адміністратора Сергій Коновалов написавши в особисті повідомлення.


Все буде Україна!268 просмотров0 комментариев

Comments


bottom of page