top of page

Обмеження механізмів відчуження земельних ділянок для фізичних та юридичних осіб

Обновлено: 16 дек. 2021 г.

Шановні учасники групи Земельний фонд України! Сьогодні давайте поговоримо про обмеження у чинному законодавстві для фізичних та юридичних осіб щодо набуття права на земельні ділянки за цивільно-правовими угодами.

До основних таких угод відносяться:

• договори купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, та інші;

• викупу земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, що належать їм на праві власності;

• прийняття спадщини

Перша категорія осіб щодо яких розглянемо зазначене питання – це іноземні громадяни та особи без громадянства, які відповідно до ч. 2 ст. 81 Земельного кодексу України можуть набувати права власності на земельні ділянки несільськогосподарського призначення в межах населених пунктів, а також на земельні ділянки несільськогосподарського призначення за межами населених пунктів, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, що належать їм на праві приватної власності.

Щодо земель сільськогосподарського призначення, то єдиною підставою, за якої громадяни іноземних держав та особи без громадянства можуть набувати право приватної власності на такі земельні ділянки, є спадкування. Проте, в такому випадку згідно ч. 4 ст. 81 Земельного кодексу України іноземці та особи без громадянства зобов’язанні відчужити такі земельні ділянки протягом року.

Друга категорія осіб – це громадяни України, які абсолютно безперешкодно можуть набувати право на земельні ділянки за цивільно-правовими угодами. Єдиним обмеженням, яке діє на сьогодні для громадян України – це обмеження за площею земель сільськогосподарського призначення якою може володіти на праві приватної власності одна особа і відповідно складає на сьогодні 100 га, але починаючи з 01 січня 2024 року площа таких земель значно зростає до 10 000 га в «одні руки».

В той же час, заборона відчуження земель державної та комунальної власності залишається чинною. Виключеннями будуть землі селянського (фермерського) господарства державної та комунальної власності, які належать громадянам на праві постійного користування, довічного успадкованого володіння. Такі особи мають право їх викупити із розстроченням оплати до 10 років за ціною, що дорівнює нормативно-грошовій оцінці земельної ділянки.

І третя категорія – юридичні особи, які на сьогодні мають можливість викупу земельних ділянок під об’єктами нерухомості, що перебувають у їх власності і відповідно до 2024 року не мають можливості набувати право на землі сільськогосподарського призначення за цивільно-правовими угодами.

Таким чином, юридичні особи, створені за законодавством України, з 01 січня 2024 року матимуть право набувати у власність всі види сільськогосподарських земель в межах 10 000 га. Обмеження з консолідації також буде враховувати сукупний обсяг таких земель, яким володіють на праві власності кінцеві бенефіціари - власники такої юридичної особи.

Отже, шановні учасники групи #ЗемельнийфондУкраїни, користуйтесь нашими порадами та діліться ними з знайомими, а якщо виникнуть питання щодо цієї теми чи будь якої іншої, то фахівці Земельного Фонду мають всі необхідні можливості аби надати якісну консультацію та кваліфіковану допомогу кожному, хто має намір розібратись з колізіями земельного законодавства та реалізувати свої, законом передбачені права у сфері земельних відносин.

73 просмотра0 комментариев

Недавние посты

Смотреть все

Comments


bottom of page