top of page

Місце відкриття спадщини, яка знаходиться на непідконтрольній Україні території

Для цілей цієї статті зазначаю, що Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року № 1085-р (у редакції розпорядження КМУ від 02.12.2015 № 1276-р) затверджений Перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення. Вказаний перелік постійно оновлюється, тому варто щоразу моніторити актуальну інформації щодо таких населених пунктів.


Відповідно до статті 1221 ЦК України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.

Якщо місце проживання спадкодавця невідоме, місцем відкриття спадщини є місцезнаходження нерухомого майна або основної його частини, а за відсутності нерухомого майна – місцезнаходження основної частини рухомого майна.


Питання щодо місця відкриття спадщини, яка знаходиться на непідконтрольній Україні території, врегульовано ст. 11-1 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» та ст. 9-1 ЗУ «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції».


Вказані норми передбачають, що у разі якщо останнім місцем проживання спадкодавця є тимчасово окупована територія або населений пункт, на території якого органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, затверджений рішенням Кабміну, місцем відкриття спадщини є місце подання першої заяви, що свідчить про волевиявлення щодо спадкового майна, спадкоємців, виконавців заповіту, осіб, заінтересованих в охороні спадкового майна, або вимоги кредиторів.


Якщо місце проживання спадкодавця невідоме, а нерухоме майно або основна його частина, у разі відсутності нерухомого майна – основна частина рухомого майна знаходиться на окупованій території, місцем відкриття спадщини є місце подання першої заяви, що свідчить про волевиявлення щодо спадкового майна, спадкоємців, виконавців заповіту, осіб, заінтересованих в охороні спадкового майна, або вимоги кредиторів.


Тобто, якщо спадкодавець був зареєстрований та проживав на непідконтрольній Україні території, місце відкриття спадщини не прив’язується до місця проживання спадкодавця (загальне правило статті 1221 ЦКУ), а встановлюється місцем подання першої заяви або вимоги кредиторів (особливі випадки, встановлені відповідними законами).


Дії спадкоємців: у випадку, якщо спадкодавець був зареєстрований та проживав на непідконтрольній Україні території спадкоємець повинен звернутися до нотаріуса (наприклад за місцем свого проживання) та подати заяву про прийняття спадщини, в якій зазначити інформацію щодо останнього місця проживання спадкодавця на непідконтрольній Україні території. При прийнятті відповідних заяв нотаріус роз’яснює спадкоємцям положення ст. 27 ЗУ «Про нотаріат» щодо відповідальності за подання неправдивих відомостей, таким чином відповідальність за подання інформації покладається на спадкоємців.


Відсутність/наявність заведених спадкових справ нотаріус перевіряє за даними Спадкового реєстру.

Нотаріус, яким прийнята перша заява, заводить спадкову справу, яка підлягає реєстрації у Спадковому реєстрі в порядку, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку реєстрації деяких спадкових справ у Спадковому реєстрі» від 15.04.2015 № 210.

Кінцевою процедурою оформлення спадщини є видача свідоцтва про право на спадщину при наявності у спадковій справі всіх необхідних документів.


Як діяти спадкоємцю, який не може надати свідоцтво про смерть спадкодавця


Оскільки згідно п.1 глави 10 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій факт смерті спадкодавця нотаріус перевіряє шляхом отримання від спадкоємця свідоцтва про смерть, виданого органом державної реєстрації актів цивільного стану громадян,а в АР Крим та м. Севастополі з 27.04.2014 року з набранням чинності ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», а в зоні проведення антитерористичної операції – з 18.11.2014 року із введенням в дію Рішення Ради національної безпеки і оборони України від 4 листопада 2014 року, видані документи, на цій території є недійсними, постає питання як спадкоємець може довести, що спадкодавець дійсно помер?


Довідки, видані органами та установами, діяльність яких є незаконною, є недійсними і не створюють правових наслідків.


Таким чином, свідоцтва про смерть, видані органами, створеними в порядку не передбаченому законодавством України на непідконтрольній території є недійсними (наприклад, ЛНР, ДНР тощо).


Факт смерті спадкодавця у таких випадках встановлюється в судовому порядку (стаття 257-1 ЦПК).


Заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.

На підставі рішення суду родичі померлого звертаються до органу державної реєстрації актів цивільного стану для отримання свідоцтва про смерть.

Проведення зазначених дій здійснюється будь-яким відділом ДРАЦС, що знаходиться за межами непідконтрольної Україні території.


З метою ефективного використання Вашого часу та ресурсів звертайтесь до фахівців Земельний фонд України та отримуйте якісну юридичну допомогу в питанні оформлення спадщини на майно, яке знаходиться на тимчасово окупованій території України та на території проведення АТО.


НПА (джерела):

1. Конституція України;

2. Цивільний кодекс України;

3. Закон України «Про нотаріат»;

1. Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення реалізації права на спадкування» від 12.02.2015 № 189-VІІІ (набрав чинність 04.03.2015);

2. Закон України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території» від 15.04.2014 № 1207-VІІ (із змінами);

3. Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02.09.2014 № 1669-VII (із змінами);

4. Закон України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 № 1706-VІІ (із змінами);

5. Закон України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01.07.2010 № 2398-VI (із змінами);

6. Розпорядження Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення» від 07.11.2014 № 1085-р (із змінами);0 просмотров0 комментариев

Недавние посты

Смотреть все
bottom of page