top of page

Контроль обмежень за площею в 100 га та 10 000 га.

Обновлено: 14 июл. 2022 г.

Спочатку зрозуміємо хто, коли та скільки зможе придбати земельних ділянок с/г призначення *

В період з 1.07.2021 по 31.12.2023 рр. дозволено обіг земель між громадянами України В цей період відчуження с/г земель приватної власності буде дозволено фактично між громадянами України з розрахунку не більше 100 га в "одні руки".

Консолідація с/г земель громадянином України в розмірі 10 000 га передбачена лише з 1 січня 2024 року.

Для юридичних осіб діятимуть аналогічні умови чинного мораторію. При цьому, набуття у власність юридичними особами дозволених видів с/г земель (наприклад, землі для садівництва, землі фермерського господарства) буде можливим за умови дотримання вимог до корпоративної структури таких осіб, їх кінцевих бенефіціарних власників, про що йтиметься далі. Починаючи з 1 січня 2024 року - запуск ринку для юридичних осіб з певними обмеженнями

Починаючи з 1 січня 2024 року юридичні особи, створені за законодавством України, матимуть право набувати у власність всі види с/г землі в межах 10 000 га. Обмеження з консолідації також буде враховувати сукупний обсяг землі с/г призначення, яким володіють на праві власності кінцеві бенефіціарні власники такої юридичної особи. Корпоративна структура юридичних осіб, які набувають землі с/г призначення, має бути прозорою, не містити жодних "проміжних ланок", та включати у своєму складі лише громадян України та/ або державу, та/ або територіальну громаду.

Юридичним особам прямо заборонено набувати корпоративні права юридичних осіб-власників сільськогосподарських земель. Ця норма може бути скасована за результатами референдуму, що дозволить більш вдало структурувати агробізнес відповідно до його власних потреб.

Передбачається, що порядок здійснення перевірки відповідності набувача або власника земельної ділянки с/г призначення буде затверджений Кабінетом Міністрів України. Також у випадку, якщо до особи перейшло право власності на земельну ділянку, яка за цим Кодексом не може набуватися нею у власність - протягом року, з моменту переходу такого права, вона підлягає відчуженню. Не буде виконано - конфіскація за рішенням суду з подальшою реалізацією ділянки на земельних торгах.

Позови про конфіскацію у разі порушення норм законодавства подаватиме до суду орган, що здійснює державний контроль за використанням та охороною земель. Варто звернути увагу, що для Донецької та Луганської областей, Автономної Республіки Крим та міста Севастопіль мораторій залишається. Паралельно планують удосконалити Державний земельний кадастр та забезпечити інформаційну взаємодію з Державним реєстром речових прав на нерухоме майно,

Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань для зручності перевірок Відповідальність за порушення умов обігу Закон передбачає досить жорсткі заходи до порушників умов обігу земель сільськогосподарського призначення у вигляді конфіскації землі чи визнання угод недійсними. Конфіскація земельних ділянок а саме надмірно набутої їх площі буде проводитись на підставі рішення суду за позовами Держгеокадастру.

Власник земельної ділянки, що допустив порушення, матиме право на отримання компенсації вартості земельної ділянки, визначеної за результатами земельних торгів за вирахуванням витрат на їх проведення.

Загалом процес позбавлення особи зайвої площі відбуватиметься за таким алгоритмом:

  1. Подання Держгеокадастром позову до суду про конфіскацію земельної ділянки.

  2. Продаж конфіскованої земельної ділянки за рішенням суду на земельних торгах. Детально цю процедуру регулюють ст. ст. 135-139 ЗКУ. Ціна проданої на земельних торгах земельної ділянки, за вирахуванням витрат, пов’язаних з її продажем, виплачуватиметься її колишньому власнику.

Зрозуміло, що нюанси конфіскації надлишків сільгоспземель будуть визначатись судовою практикою, якої наразі з очевидних причин ще не сформовано.

*Ми створені для того, щоб допомогти громадянам України розібратися із труднощами земельних відносин. *

**Власникам землі які звертаються до нас за допомогою наші спеціалісти можуть надати більш розгорнуті консультації з питань які вас цікавлять. **

**Незабувайте, що професійна правова допомога допоможе запобігти ризикам для сторін, захистити їх від неправомірних дій та позбавити від неприємних ситуацій. **

ЩОДО ОТРИМАННЯ КОНСУЛЬТАЦІЙ ТА ПОСЛУГ МОЖНА ЗВЕРНУТИСЬ ДО МЕНЕ НАПИСАВШИ В ОСОБИСТІ ПОВІДОМЛЕННЯ.71 просмотр0 комментариев
bottom of page