Питання забезпечення ефективного користування сільськогосподарськими землями в Україні з року в рік стає все гострішим.
Проблема полягає у подрібненні масивів земель на десятки земельних ділянок, які перебувають у власності десятків осіб та декількох землекористувачів. До того ж, у масивах земель все ще залишаються невитребувані паї та не сформовані в земельні ділянки проєктні польові дороги.
В результаті сільськогосподарським товаровиробникам стає все складніше уникати черезсмужжя та шахматки, щоб обробляти цілісні масиви земель. З метою вирішення проблеми нераціонального землекористування слід передбачити можливість консолідації і прав користування земельними ділянками, і самих земельних ділянок.
Наразі у експертному колі ще тільки напрацьовується концепція законопроекту про консолідацію земель, але цей процес не можна затягувати та відкладати, адже з відкриттям ринку землі питання з хаосом прав на землю в масивах землі може збільшуватись, і без належного правового регулювання у цій сфері землевласникам та землекористувачам не обійтись.
**Це лише основні аспекти реформування земельних відносин, **які включають комплекс елементів та не обмежуються лише відкриттям ринку землі. Проте всі вони взаємопов'язані, адже питання вільного ринку землі, консолідації та зрошення можна ефективно врегулювати лише в комплексі, а їх точкове вирішення не дасть необхідного ефекту та поштовху для подальшого розвитку аграрного сектору.
У теперішніх умовах ефективно функцію консолідації земель виконує оренда, яка дає змогу орендарям розширювати свої володіння і підвищувати обсяги продукції. Як правило, невеликі земельні ділянки власники обробляють самостійно, проте більші площі земельних ділянок потребують спеціальної техніки, що і змушує власників таких земельних ділянок здавати їх в оренду. Таким чином, орендар, поєднуючи невеликі за розміром ділянки в одне ціле, створює сприятливі умови для їх використання й тим самим забезпечує консолідацію земель.
Стосовно купівлі-продажу земельних ділянок як способу їх консолідації, можна відзначити, що ч.3 ст. 131 Земельного кодексу України закріплює, що земельні ділянки сільськогосподарського призначення приватної власності можуть відчужуватися, зокрема за договорами купівлі-продажу. Виходячи із положень ч.1 ст. 131 Земельного кодексу України, слід звернути увагу, що такий продаж повинен здійснювати відповідно до вимог Цивільного кодексу України з урахуванням положень Земельного кодексу України.
Головною метою консолідації є об'єднання, злиття земельних ділянок з метою зменшення недоліків землеволодіння та зведення великої кількості дрібних ділянок, які належали різним землевласникам, у великі ділянки задля їх ефективного використання. В свою чергу, ринок землі, який запрацював в нашій державі з 1 липня 2021 року лише сприятиме консолідації земель сільськогосподарського призначення та забезпечить стале землекористування.
*********Ми створені для того, щоб допомогти громадянам України розібратися із труднощами земельних відносин. *********
**Наша ціль та завдання - це швидка та оперативна юридична допомога та консультація для усіх громадян України, що потрапили у складну ситуацію. Наші спеціалісти готові запропонувати варіанти розв'язання Вашої проблеми та допомогти вирішити будь-яке питання, у межах правового поля. **
Hozzászólások