Податковий орган надав роз’яснення щодо порядку оподаткування доходів від продажу самостійно вирощеної сільськогосподарської продукції з власного саду та городу.
Так, відповідно до пп. 165.1.24 п. 165.1 ст. 165 Податкового кодексу України не оподатковуються доходи, отримані від продажу власної сільськогосподарської продукції, що вирощена, відгодована, виловлена, зібрана, виготовлена, вироблена, оброблена та/або перероблена безпосередньо фізичною особою на земельних ділянках, наданих їй у розмірах, встановлених Земельним кодексом України для ведення:
- садівництва та/або для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибні ділянки) та/або для індивідуального дачного будівництва. При цьому якщо власник сільськогосподарської продукції має ще земельні частки (паї), виділені в натурі (на місцевості), але не використовує їх (здає в оренду або обслуговує), отримані ним доходи від продажу сільськогосподарської продукції не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу;
- особистого селянського господарства та/або земельні частки (паї), виділені в натурі (на місцевості), сукупний розмір яких не перевищує 2 гектари.
При цьому розмір земельних ділянок, зазначених в абзаці другому цього підпункту, а також розмір виділених в натурі (на місцевості) земельних часток (паїв), які не використовуються (здаються в оренду, обслуговуються), не враховуються.
При продажу сільськогосподарської продукції (крім продукції тваринництва) її власник має подавати податковому агенту копію Довідки за формою № 3ДФ (Довідка). Порядок видачі Довідки про наявність у фізичної особи земельних ділянок за формою № 3ДФ затверджено наказом Міністерства доходів і зборів України від 17.01.2014 року № 32.
Довідка безоплатно видається сільською, селищною або міською радою за місцем податкової адреси (місцем проживання) платника податку протягом п'яти робочих днів з дня отримання відповідною радою письмової заяви про видачу такої Довідки (п. 2 Порядку №32). Реквізити, які повинні міститися у Довідці, наведено у п. 3 Порядку №32 і серед них, зокрема, - вид цільового призначення земельної ділянки та розмір земельної ділянки у гектарах.
Довідка видається строком на п'ять років. Оригінал Довідки повинен зберігатись у власника сільськогосподарської продукції протягом строку позовної давності з дати закінчення такої Довідки.
Отже, якщо продавець сільгосппродукції надав підприємству, яке є податковим агентом, копію чинної та належно складеної Довідки, і дані цього документа свідчать про наявність у такої фізичної особи права на застосування пільги, встановленої пп. 165.1.24 п. 165.1 ст. 165 Податкового кодексу України, то підприємство-покупець не утримує податок з доходів, що виплачується за сільськогосподарську продукцію.
Однак, слід нагадати, якщо розміри земельних ділянок перевищують норми, встановлені Земельним кодексом України, то такі доходи включаються платником податку до загального річного оподатковуваного доходу, підлягають відображенню у декларації про майновий стан і доходи за наслідками звітного податкового року та оподатковуються за ставкою 18 відсотків, визначеною п. 167.1 ст. 167 Податкового кодексу України.
Покупці сільськогосподарської продукції зобов'язані оформлювати такі первинні документи, як закупівельний акт і закупівельна відомість. Згідно із Законом України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 р. № 996-XIV, первинні документи повинні містити, зокрема, такі дані, як: місце укладання угоди; прізвище, ім'я, по батькові продавця;найменування продукції, ціна одиниці продукції;обсяг проданої продукції; сума виплачених коштів; підпис продавця про отримання таких коштів;реєстраційний номер облікової картки платника податків — продавця сільськогосподарської продукції; загальна сума нарахованого доходу та сума утриманого при виплаті коштів податку на доходи фізичних осіб у разі, якщо він утримувався.
Спеціалісти Земельного фонду можуть надати більш розгорнуті консультації щодо нарахування, сплати та оскарження нарахування земельного податку, як фізичним особам, так і юридичним особам. У разі потреби надати юридичний супровід щодо спірних правовідносин у питаннях оподаткування.
Щодо отримання консультацій та послуг натискай на кпопку "Зв'язатися" та пиши в особисті повідомлення.
Юрист Земельного фонду України,
Ірина Назаренко
Commenti