top of page

Земельні відносини тепер за новими правилами

Обновлено: 22 июл. 2022 г.

Anna Gladun - незалежний юрист з земельних питань. Земельний фонд України**

Аграрний бізнес щодня стикається з дуже великими ризиками. Тому аграрії завжди мають знати всі зміни які відбуваються в законодавстві та бути захищеними в разі якоїсь неприємності. Ми ж даємо можливість завжди першими дізнаватись всі новини і в разі потреби надати допомогу нашим аграріям. Так як вони зараз мають забезпечувати нашу продовольчу безпеку.

9 червня набрав чинності Закон № 2247-IX, який змінює правила регулювання земельних відносин на час воєнного стану.

Спрощення передачі в оренду земельних ділянок державної та комунальної власності.

В першу чергу для розміщення виробничих потужностей переміщених із зони бойових дій підприємств, об'єктів критичної інфраструктури та розміщення об'єктів для тимчасового перебування внутрішньо переміщених осіб. Парламент розширив перелік земель державної та комунальної власності, які на час війни здаватимуться в оренду без проведення аукціону. До таких земель включені ділянки: • для розміщення виробничих потужностей підприємств, релокованих із зони бойових дій; • для розміщення річкових портів, доцільність будівництва яких визначена рішенням центрального органу виконавчої влади; • для будівництва мереж електропостачання, газорозподільних, водопровідних, теплопровідних, каналізаційних мереж, електронних комунікаційних мереж, об'єктів магістральних газопроводів. У Законі не передбачений порядок і критерії визначення фізичних та юридичних осіб, яким надається право оренди ділянки державної, комунальної власності без проведення земельних аукціонів для розміщення виробничих потужностей підприємств, релокованих із зони бойових дій уникнення. Закон визначає лише основні засади та вимоги, тоді як детальний порядок буде визначений на рівні постанови Кабміну. Земельні ділянки державної та комунальної власності не с/г призначення, які не підпадатимуть під цілі, визначені цим переліком, можуть і далі реалізовуватися через онлайн-аукціони в системі Прозорро.Продажі. На земельні ділянки приватної власності ці обмеження не поширюються.

Для вище зазначених земельних ділянок встановлено особливі умови договору оренди: • орендар не має права змінювати цільове призначення земельної ділянки; • відчуження, застава права користування земельною ділянкою забороняється; • передача земельної ділянки в суборенду забороняється; • орендар зобов'язаний здійснити розміщення об'єктів, для яких земельна ділянка передана в оренду, протягом строку, визначеного договором оренди земельної ділянки; • передача в оренду земельних ділянок державної, комунальної власності не допускається, якщо земельна ділянка віднесена до категорії земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, земель історико-культурного призначення.

Зміна цільового призначення таких земельних ділянок здійснюється також без сплати втрат лісогосподарського та сільськогосподарського виробництва, без урахування обмежень щодо особливо цінних земель і без розроблення документації із землеустрою. Також встановлення, зміна цільового призначення земельної ділянки для зазначених вище цілей допускається без дотримання правил співвідношення між видом цільового призначення земельної ділянки та видом функціонального призначення території, визначеним відповідною містобудівною документацією. У випадку розбіжностей між видом цільового призначення, видом функціонального, а також у випадку, якщо відсутня затверджена містобудівна документація, рішення про встановлення або зміну цільового призначення земельної ділянки приймається на підставі мотивованого висновку уповноваженого органу містобудування.

В умовах призупинення функціонування Держземкадастру реєстрація зміни цільового призначення відбувається шляхом внесення запису до Книги реєстрації землеволодінь і землекористувань в умовах воєнного стану, яка ведеться районною військовою адміністрацією, але з подальшим внесенням відомостей до кадастру протягом 30 днів з дня відновлення його функціонування. Внесення таких відомостей здійснюється без подання витягу з містобудівної документації та дотримання вимог щодо узгодження зміненого цільового призначення із містобудівною документацією.

**Передача органами місцевого самоврядування в оренду земель, **які мають перейти до комунальної власності, до здійснення державної реєстрації права комунальної власності на них. Тобто до виникнення такого права. Педача в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної, комунальної власності без зміни її цільового призначення. Раніше такі дії вважалися б нецільовим використанням землі.

Нова підстава припинення права власності на земельну ділянку - примусове вилучення земельних ділянок з мотивів суспільної необхідності. Примусове, вилучення земельних ділянок з мотивів суспільної необхідності здійснюється відповідно до Закону України "Про основні засади примусового вилучення в Україні об'єктів права власності Російської Федерації та її резидентів".

Закон також надає право Держгеокадастру за погодженням з Мінагрополітики призупиняти та відновлювати роботу Держземкадастру, орієнтуючись на питання безпеки, а також встановлювати обмеження щодо повноважень державних кадастрових реєстраторів.

Врегульовує умови для складання документації із землеустрою, топографо-геодезичних і картографічних робіт, оцінки земельних ділянок за умови надання сертифікованому інженеру-землевпоряднику та/або сертифікованому інженеру-геодезисту, який виконує такі роботи, органом СБУ спеціального дозволу на виконання топографо-геодезичних вишукувань.

Сертифікати суб'єктів оціночної діяльності, строк дії яких закінчився під час дії воєнного стану, продовжать діяти до спливу трьох місяців з дня припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Вся наша робота спрямована на довгострокову ефективність. Ми прагнемо, щоб жоден Клієнт не відчув того, що разом з ним компанія обслуговує ще сотню Клієнтів. Це наш пріоритет. Познайомившись з нами, можна більше не шукати юристів за рекомендаціями або в інтернеті. Ми якісно вирішимо будь-які суміжні юридичні питання. Ми створені для того, щоб допомогти громадянам України розібратися із труднощами земельних відносин. Власникам землі які звертаються до нас за допомогою наші спеціалісти можуть надати більш розгорнуті консультації з питань які вас цікавлять. Незабувайте, що професійна правова допомога допоможе запобігти ризикам для сторін, захистити їх від неправомірних дій та позбавити від неприємних ситуацій. Щодо отримання консультацій та послуг можна звернутись до нашого адміністратора Сергій Коновалов написавши в особисті повідомлення. Все буде Україна!572 просмотра0 комментариев
bottom of page