top of page

Заходи запобігання від рейдерських захватів та як захищати свої права – частина 2.

Проблемою і підґрунтям для можливого незаконного заволодіння землею і майном аграріїв є відсутність кадастрових номерів на розпайовані ділянки, право власності на які посвідчувалося держактами старого зразка, відсутність земельних ділянок у кадастрі або недостовірність внесених до нього даних, невідповідність даних у ДЗК їх паперовим джерелам, неоформлені спадкові права на земельні ділянки; помилки в технічній документації, суперечності внаслідок зміни підходів та способів обмірів тощо.

Основними підставами для рейдерських атак є: непогашені борги (кредити); непрозоре, неправильне ведення господарських (бухгалтерських) операцій, порушення у сфері оподаткування (умисне чи з необережності); незареєстровані активи (майнові права); відсутність кваліфікованої юридичної підтримки; відсутність фізичної охорони агропідприємства; відсутність належного захисту конфіденційної інформації, комерційної (службової) інформації, неналежне зберігання статутної документації; відсутність належної комунікації між працівниками та керівництвом підприємства, органами місцевої влади, належної комунікації та соціальних стосунків із власниками орендованого майна.

Вказані підстави дають можливість рейдерам вчиняти наступні незаконні дії:

підробка документів;

внесення змін до державних реєстрів на підставі підробних документів (щодо власників, керівників підприємства);

створення штучних боргів підприємства (кредити, позики);

відчуження активів в рахунок штучних боргів;

змова з керівними органами (менеджментом) підприємства;

змова з представниками державної та місцевої влади;

силове захоплення підприємств (його активів);

арешт активів (на підставі фіктивних або реальних кримінальних справ);

знищення продукці ї підприємства;

підкуп , залякування менеджменту.

Що потрібно робити для попередження рейдерських захоплень?

  1. Приведення корпоративних документів підприємства у відповідність до чинного законодавства. Правова грамотність.

Знання своїх прав та обов’язків, своєчасне ознайомлення зі змінами в законодавстві та приведення у відповідність до діючого законодавства корпоративних документів, зокрема статуту юридичної особи, можуть значно допомогти у боротьбі з рейдерськими захопленнями.

Наприклад, із прийняттям Закону «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» (далі – Закон), який набув чинності 17 червня 2018 року, внесено ряд змін до порядку реєстрації та діяльності таких видів суб’єктів господарювання, як ТОВ і ТДВ, та зобов’язано власників привести у відповідність до даного закону статути товариств. Нові норми установчих документів товариств дають більшу захищеність прав учасників, детально регулюють порядок прийняття рішення про виключення учасника, зміни складу учасників, порядок відчуження часток у статутному капіталі та інше.

Саме тому, якщо ваш бізнес оформлений у формі товариства з обмеженою відповідальністю або товариства з додатковою відповідальністю

рекомендуємо без зволікань в найкоротший термін привести статути товариств у відповідність до Закону.

  1. Моніторинг інформації про активи підприємства.

Найчастіше дізнатися про те, що ви стали жертвою рейдерів можна вже після того, коли це сталося. Тому необхідно моніторити стан своїх активів за допомогою відкритих державних реєстрів (Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Державного реєстру речових прав на нерухоме майно). Відслідковувати інформацію щодо змін про юридичні особи можна через веб-сайт Міністерства юстиції України, мобільних додатків «ДІЯ» та інші.

отримати реєстраційний номер об’єкта нерухомості (він вказаний у реєстраційних документах та безпосередньо в реєстрі);

відкрити кабінет власника майна на інформаційно – правовій платформі і комукаційній платформі;

поставити майно на відповідний контроль.

  1. Охорона підприємства.

У разі, коли мова йде про бізнес, зокрема аграрний, рейдери досить часто використовують силу, захоплюють адміністративні будівлі компанії, або врожаю. Саме тому власникам бізнесу по можливості слід подбати про належну охорону свого підприємства.

  1. Звернення до суб’єкта, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно.

Так, якщо власникові стало відомо про спроби незаконного заволодіння його майном, потрібно невідкладно звернутися до найближчого державного реєстратора або нотаріуса з усіма документами, які встановлюють його право на нерухомість, паспортом та ідентифікаційним номером та написати заяву про заборону вчинення реєстраційних дій щодо власного об’єкта нерухомого майна. Дана процедура передбачена статтею 25 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі – Закон).

Тобто, у випадку незаконної реєстрації власник може за власною ініціативою тимчасово зупинити реєстраційні дії та має час для звернення до суду з клопотанням про забезпечення позову шляхом заборони вчинення реєстраційних дій щодо власного нерухомого майна.

У разі подання заяви про заборону вчинення реєстраційних дій щодо такого майна державний реєстратор зобов’язаний зупинити її розгляд. За цей

час є можливість з’ясувати ситуацію та визначитися із подальшими способами захисту своїх майнових прав.

При цьому необхідно зазначити, що державний реєстратор приймає рішення про відновлення реєстраційних дій, якщо власником об’єкта нерухомого майна, яким подано заяву про заборону вчинення реєстраційних дій, у строк, що не перевищує десяти робочих днів, не подано рішення суду про заборону вчинення реєстраційних дій, що набрало законної сили.

  1. Навчання персоналу

Розробка алгоритмів дій, а також інструкцій про поводження під час рейдерської атаки для персоналу, що в свою чергу дозволить, при необхідності, організувати більш ефективний захист і усунути ефект несподіванки.Розробка алгоритмів дій, а також інструкцій про поводження під час рейдерської атаки для персоналу, що в свою чергу дозволить, при необхідності, організувати більш ефективний захист і усунути ефект несподіванки.

  1. Структурування корпоративного управління. Результативна робота служби безпеки підприємства і відділу кадрів.

Часто рейдери діють через співробітників підприємства (нинішніх або колишніх). Саме тому, в компанії має бути чітка вертикаль управління, кваліфіковано розроблені посадові інструкції, в яких закріплено коло обов’язків і повноважень посадових осіб, це також може убезпечити ваш бізнес від рейдерів.

Найбільшу увагу слід приділяти дотриманню співробітниками підприємства положень про конфіденційність. При своєчасному виявленні витоку інформації з подальшим відстороненням від роботи співробітника, причетного до неї, може допомогти запобігти або значно мінімізувати негативні наслідки.

Крім того, одним з попереджувальних методів може стати проведення, час від часу, психологічних тестів, оцінки персоналу – що допоможе своєчасно виявити неблагонадійного співробітника.

  1. Впорядкована система зберігання документів на підприємстві.

З метою запобігання рейдерського захоплення не зайвим буде добре налагодити систему зберігання документів, що стосуються діяльності підприємства. Не використовувати факсиміле, надійніше, щоб на всіх розпорядчих документах був оригінальний підпис.

Додатковою страховкою будуть наявність нотаріально завіреної копії установчих документів, рішень учасників тощо.

  1. Заручитися правовою допомога професійного юриста.

Допомогти запобігти рейдерському захопленню ваших активів може професійний юрист. Обирати юриста треба виважено, спираючись на його професійний досвід та знання. Частіше до юриста йдуть вже тоді, коли потрібна екстрена допомога, а йти потрібно до того, з метою профілактики, так як коли вже відбувається, чи відбулося рейдерське захоплення, новому юристу буде досить складно увійти в курс справи і вжити дієвих заходів.

Отже, не слід чекати до останнього, витрати на якісні юридичні послуги – це інвестиція в безпеку вашого бізнесу.1 просмотр0 комментариев

Comentários


bottom of page