top of page

До запуску ринку землі всього три місяці!

Всього лише через три місяці українці, що бажають інвестувати (вкласти) свої кошти та громадяне, які бажають виручити кошти від продажу, отримають доступ до української землі сільськогосподарського призначення.

Відповідно до Закону про обіг земель сільськогосподарського призначення, на першому етапі реалізації земельної реформи юридичні особи, в тому числі сільськогосподарські підприємства, і іноземці не зможуть купувати землю. Багато прнедставників українських аграрних підприємства активно критикували таке рішення, адже для на їх думк, це був би для них шанс "зайти в землю" як в капітал.

У той же час фізичні особи - громадяни України - отримали унікальний шанс вигідно вкласти свої кошти.

Таке придбання, як земельна ділянка може стати вигідною альтернативою звичним вкладам в нерухомість, банківські депозити або більш складним і малозрозумілим для більшості співвітчизників інвестиціях у цінні папери.

Виграє той, хто стане першим, адже після відкриття ринку придбати сільськогосподарську землю можна буде відносно дешево. Зрозуміло, що вартість земельних ділянок в різних регіонах буде істотно відрізняться.

Враховуючи міжнародний досвід і українські реалії, передбачається, що **протягом наступних двох з половиною років вартість землі щорічно зростатиме щонайменше на 20%. **

Великі українські аграрні компанії орендують десятки і сотні тисяч гектарів сільськогосподарської землі. Ці компанії зацікавлені в збереженні цілісного земельного банку , а тому, не маючи можливості придбати землю, вони всіляко намагаються не втратити дорогоцінні гектари. Що це означає для потенційних покупців, які бажають вкласти гроші в землю? Чудовий шанс примножити свій капітал за все за два з половиною роки. Яким чином?

По-перше, купуючи землю, інвестор отримує готовий бізнес. Найчастіше земля орендується аграрною компанією, тому з перших днів вона генерує новому власнику стабільний дохід у вигляді орендної плати.

По-друге, в 2024 році ринок сільськогосподарської землі буде відкритий для юридичних осіб. Аграрні підприємства, кінцевими власниками яких є громадяни України, будуть зацікавлені в тому, щоб придбати землю у власність, і будуть готові викупити орендовані ділянки у їх власників за ринковою ціною.

Тобто для громадянина, що придбав землю, агропідприємство буде і надійним орендарем, і гарантованим покупцем, готовим після 2024 року на вигідних умовах викупити земельну ділянку у тому випадку, якщо у власника виникне бажання її продати.

За скромними підрахунками, на першому етапі відкриття ринку землі на продаж буде виставлено, в залежності від регіону, до 30% сільськогосподарських земель.

Досвід європейських країн показує, що після відкриття ринку сільськогосподарської землі її вартість значно зросте.

І якщо для країн Європи - це вже повсякденність, то для українців - новаторство. Це стосується не тільки тих громадян, які збираються продавати свої земельні наділи, але і потенційних покупців.

Ні для кого не секрет, що рентабельність (окупність) є ключовою умовою вигідного вкладення коштів. Втім, поки що дослідження фінансової грамотності українців свідчать про те, що ми знаємо про управління фінансами значно менше, ніж жителі сусідніх країн. Але це тимчасово!

На сьогоднішній день очікувана ціна гектара сільськогосподарської землі коливається в діапазоні 1000-2000 тис. дол.

З урахуванням того, що Україна - дуже велика країна, вартість землі на півночі і на півдні буде відчутно відрізнятися.

В першу чергу, це пов'язано з різними природно-кліматичними умовами. Логістика, історія обробітку землі, тип ґрунту і т.п., також будуть впливати на вартість конкретної ділянки.

Очевидно, що, в порівнянні з іншими об’єктами інвестицій, земля має чи не найвищий потенціал зростання, про що свідчить досвід запуску ринку сільськогосподарських земель в країнах Європейського Союзу.

Слід в першу чергу звернутися до досвіду країн Східної Європи, які терторіально та економічно трохи ближчі до нас.

Для початку варто відзначити, що перші 3-5 років від моменту запуску ринку - це інтервал вигідного інвестування. Адже в кожній з розглянутих країн середньорічний приріст вартості сільськогосподарських земель протягом зазначеного періоду становив не менше 20%.

**Польща **

Перед відкриттям ринку, польські показники не відрізнялися від українських - один гектар землі коштував близько 1500 тис. дол. Польща відразу ж ввела дванадцятирічний мораторій на допуск іноземців до земельного ринку.

Звичайно, іноземні інвестори, за умови наявності дозволу Міністерства внутрішніх справ, могли купувати земельні активи за допомогою місцевих партнерів, або ж шляхом створення польських компаній, проте мова йшла тільки про придбання невеликих земельних площ.

У 2004 році вартість гектара сільськогосподарської землі становила всього 6634 злотих (приблизно 1543 тис . євро). На сьогоднішній день, за даними Eurostat, ціна досягла 11000 тис. Євро.

Таким чином можна говорити про те, що середньорічний приріст вартості польських сільськогосподарських земель в перші п'ять років функціонування ринку становив 33%. Це саме той сценарій, якому Україна відповідає найбільше (земельний фонд, площа тощо.).

**Чехія **

У Чехії ринок відкрився в 2006- 2007 роках, тоді початкова ціна була менш 2000 тис. євро, а в 2019 році вартість 1 гектара збільшилася до 8095 тис. євро.Тобто, середньорічний приріст вартості з 2011 року становить 43%.

** Литва **

Відкриття ринку в Литві відбулося в 2004 році з певними обмеженнями. Зокрема, юридичним особам дозволялося купувати не більше 2 тис. Гектар, фізичні особи могли набувати землю за умови, що загальна площа земель, що перебувають у власності однієї особи, не перевищує 500 гектар.

Протягом перших 10 років іноземці не зможуть купувати землю в Литві. Таке право вони отримали тільки в 2014 році, проте для нерезидентів як і раніше діє ряд обмежень.

Динаміка зростання вартості литовської землі виглядає наступним чином: 2014 року - 2330 тис. Євро, 2016 рік - 3516 тис . євро, вартість 1 гектара в 2019 році склала 3960 тис. євро. Таким чином, щорічно ціни на землю росли, в середньому, на 28%.

**Болгарія **

Середньорічний приріст вартості болгарської сільськогосподарської землі становить 20%. На момент запуску ринку гектар коштував близько 1000 євро, однак уже в 2014 році ціна збільшилася до 3620 тис. Євро, в 2016 році - до 4131 тис. Євро. Вартість 1 гектара в 2019 році становила 5382 тис. Євро, на сьогоднішній день ціни продовжують рости.

До речі, в Болгарії, як і планується в Україні, відбувається перевірка засобів, за рахунок яких купуються землі сільськогосподарського призначення. Всі операції, що мають відношення до сільгоспземель, вже з липня відбуватимуться виключно за безготівковим розрахунком.

**Румунія **

Серед вище перелічених країн, Румунія прийнято вважати чи не найбільш ліберальним і відкритим державою в питанні впровадження земельного ринку.

Його запуск відбувся 16 років тому і в той час вартість 1 гектара становила всього 350 доларів. Однак, в перші роки функціонування ринку ціна почала стрімко зростати. Цей період отримав назву перехідного.

У 2005 році перед вступом країни в ЄС, вартість землі зросла майже в три рази, в порівнянні з попереднім роком. На сьогоднішній день вартість 1 гектара - більш 5340 євро. Середньорічний приріст вартості становить 28%.

Підводячи підсумки, можна з упевненістю стверджувати, що після відкриття ринку землі її вартість буде зростати.

Більш того, з урахуванням природних багатств нашої країни, зокрема родючості її грунтів, **щорічне зростання вартості сільгоспземель на 20% - це найбільш песимістичний мінімум, на який ми можемо розраховувати, особливо після того, як 1 січня 2024 року право купувати сільськогосподарську землю отримають юридичні особи, власниками яких є громадяни України.0 просмотров0 комментариев

Недавние посты

Смотреть все
bottom of page