top of page

Довіряй та перевіряй!

Саме таку тему сьогоднішнього допису я обрав. Земельне законодавство дуже стрімко змінюється, міняються правила формування земельних ділянок та підхід до оформлення права власності та права користування земельними ділянками. Перш за все сьогоднішня публікація стосується нових учасників групи, власників земельних ділянок та паїв, землекористувачів. Саме зараз інтенсивно формуються нові земельні ділянки, оформляється право власності чи користування.

Багато хто з учасників групи став власником земельної ділянки чи землекористувачем, ще до здійснення реформ та координальних змін, отримав в установленому порядку Державний акт на право власності на земельну ділянку чи Сертифікат на право на земельну частку (пай) і живе та працює обробляючи свою земельну ділянку самостійно чи в будь який інший спосіб не знаючи, що його можуть підстерігати проблеми та клопоти.

В групі Земельний фонд України вже неодноразово загострювали вашу увагу на цій темі і я сьогодні ще раз хочу її підняти та застерегти вас від майбутніх неприємностей.

Отже, кожен власник земельної ділянки, який отримав до 2013 року Державний акт на право власності на земельну ділянку *(хочу зазначити, що бланки Державних актів певних років мали різний вигляд та змінювали колір, але всі вони чинні до моменту, коли з такою земельною ділянкою вчиняють цивільно правові дії чи виконують землевпорядні роботи) *має знати і перевірити інформацію стосовно своєї земельної ділянки (земельних ділянок), а саме:

 ***Земельна ділянка повинна мати кадастровий номер ***

(Згідно ЗУ «Про державний земельний кадастр» кадастровий номер земельної ділянки - індивідуальна, що не повторюється на всій території України, послідовність цифр та знаків, яка присвоюється земельній ділянці під час її державної реєстрації і зберігається за нею протягом усього часу існування.

Державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера;

Приклад кадастрового номера: 6310138500:10:012:0045).

**Як перевірити таку інформацію ? **Дуже просто. Для цього потрібно відкрити свій Державний акт на право власності та перевірити його наявність (він має бути надрукований під надписом «План зовнішніх меж земельної ділянки», чи «План меж земельної ділянки». Далі за допомогою Публічної кадастрової карти України (посилання https://map.land.gov.ua) в діалоговому вікні необхідно ввести цифри вашого кадастрового номеру з відповідно розставленими двокрапками (двокрапки з’являться автоматично після написання кількох цифр кадастрового номеру). Після введення кадастрового номеру Публічна кадастрова карта України має відобразити вашу земельну ділянку.

У разі відсутності у Державному акті на право власності на земельну ділянку зазначеного кадастрового номеру земельної ділянки його потрібно присвоїти земельній ділянці. Для цього необхідно звернутися до землевпорядної організації яка працює у вашій місцевості та замовити технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж в натурі (на місцевості).

**Для чого це потрібно робити? **

Земельна ділянка не відображається на Публічній кадастровій карті України, інформація стосовно отриманої в приватну власність земельної ділянки, яка посвідчується Державним актом на право власності, в органів самоврядування може бути відсутня (після створення ОТГ не завжди відповідна інформація була передана в повному об’ємі) і в такому випадку на вашу земельну ділянку надається дозвіл на розроблення проекту землеустрою, розроблений проект затверджується радою, а земельна ділянка передається у власність (або в оренду) іншій фізичній особі. І це є величезною проблемою для двох осіб (власника земельної ділянки, який отримав Державний акт та нового власника земельної ділянки, якому її знову передали у власність)

*** Земельна ділянка має відображатися на Публічній кадастровій карті України.***

Тобто, навіть якщо ви знайдете кадастровий номер земельної ділянки у себе в Державному акті на право власності обов’язкової необхідно перевірити чи внесена інформація про земельну ділянку та кадастровий номер до Державного земельно кадастру.

Що потрібно зробити?

Знову ж в діалоговому вікні необхідно ввести цифри вашого кадастрового номеру. Після введення кадастрового номеру Публічна кадастрова карта України має відобразити вашу земельну ділянку.

У разі відсутності на Публічній кадастровій карті України інформації стосовно кадастрового номеру земельної ділянки (часто це виглядає ось так «Відомості про земельну ділянку з кадастровим номером 8000000000:82:007:0033 не знайдено. Відправити запит, скориставшись формою зворотнього зв’язку») таку інформацію до Державного земельного кадастру необхідно внести. Для цього необхідно звернутися до землевпорядної організації, яка працює у вашій місцевості та або замовити технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж в натурі (на місцевості), або замовити обмінний файл формату XML (в кожному конкретному випадку розглядається індивідуально землевпорядною організацією та органами ДЗК, які мають внести таку інформацію).

Право власності на земельну ділянку має бути зареєстроване в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Відповідно до вимог чинного законодавства України наявний у вас Державний акт на право власності не дає змоги вчиняти цивільно правові угоди (продаж, дарування, міна, заповіт і тд).

** Отже, крім наявного Державного акта на право власності (видавалися до 2013 року) земельна ділянка:**

- повинна мати кадастровий номер

- відображатися на Публічній кадастровій карті України (зверніть увагу саме на правильне її місце розташування (в багатьох випадках земельна ділянка відображається в інших населених пунктах, на інших вулицях, а то й в інших областях)

- бути зареєстрованою в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Перевірте будь ласка інформацію про свої земельні ділянки та земельні ділянки своїх рідних чи знайомих, адже вони і гадки не мають, що їх можуть чекати неприємності.

**Ділиться з іншими громадянами інформацією нашої групи, долучайте їх до Земельного фонду України. **

** Ми завжди намагаємося бути на зв’язку, надавати максимум інформації пов’язаної із земельним законодавством на доступній для вас мові, без вживання спеціальних професійних термінів та зворотів. **2 просмотра0 комментариев
bottom of page