top of page

В Україні проблему реєстраційного рейдерства не усунуто, але подолати її можна


Рейдерство, незважаючи на всі спроби боротьби з ним, надалі триває і завдає бізнесу чималої шкоди. Тепер більшого поширення набуло так зване реєстраційне рейдерство.


Це захоплення об’єкта підприємництва, його нерухомості та активів за допомогою протизаконного втручання в державні реєстри. Тобто нечистий на руку реєстратор просто спотворює у реєстрах відомості про права власності — і все, вчорашній власник сьогодні вже не власник.

Особливо часто такий метод застосовують щодо сільськогосподарських підприємств. Тут подекуди складається доволі цікава ситуація: шахрайським шляхом (наприклад, посилаючись на рішення суду, якого насправді не існує) землю підприємства оформлюють на сторонню людину, а власника про це не повідомляють. Аграрій, не підозрюючи лихого, обробляє землю, сіє, вирощує урожай, а коли доходить до жнив — все, зась, земля не твоя, отже й урожай не твій. І ще подякуй, що не притягнули до суду за самовільний обробіток чужої ділянки. Зазвичай рейдерів цікавить саме урожай, а не аграрне підприємство, адже якщо залишити його за собою, то доведеться самим орати й сіяти, а так швиденько зібрав, продав і втік.

Особливо часто, на думку експертів, від таких дій потерпають малі та середні підприємства.

«Трохи ускладнив діяльність рейдерів розроблений з ініціативи Мін’юсту за участі експертів Офісу ефективного регулювання (BRDO) і ухвалений 2019 року Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту права власності». Та певний простір для рейдерської діяльності все-таки залишається. Через це страждає стан захисту прав власності в державі, а відповідно погіршується бізнес-клімат та інвестиційна привабливість України», — наголошує виконавчий директор BRDO Олексій Дорогань.

Прямими причинами подальшого існування реєстраційного рейдерства експерти BRDO називають прогалини в законодавстві та брак деяких необхідних функцій у програмному забезпеченні державних реєстрів.

Тож Офіс ефективного регулювання задля забезпечення цієї мети днями презентував дорожню карту запобігання реєстраційному рейдерству. Вона передбачає за два роки усунути вже наявні ризики в реєстраційній царині та запобігти утворенню нових.

Юрист BRDO Тимур Михайлов нагадує: після ухвалення згаданого закону у 2020—2021 роках кількість випадків рейдерства скоротилася завдяки впровадженню так званої двофакторної авторизації попередньо акредитованих суб’єктів. Для подальшого зниження рівня рейдерської загрози слід модернізувати реєстр нерухомості та корпоративний реєстр реєстраторів, увівши до них підсистеми управління ризиками.

«Насамперед необхідно об’єднати та узгодити інформацію з наявних реєстрів, зокрема Державного реєстру речових прав, Державної податкової служби, Державної міграційної служби тощо, задля усунення неточностей та різночитань. У довідниках об’єктів нерухомого майна мають з’явитися два окремі типи: земельна ділянка та об’єкт будівництва», — наголосив заступник міністра юстиції з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій та цифровізації Сергій Орлов.

У разі вчинення реєстраційних дій щодо першого типу система вимагатиме запит до Державного земельного кадастру, а стосовно другого — до Єдиної державної системи у сфері будівництва. На думку заступника міністра, слід невідкладно запровадити систему електронного нотаріату і відповідно до пропонованих заходів внести необхідні зміни до законодавства.

На думку авторів дорожньої карти, таке право істотно збільшить імовірність повернення майна, тож значна частка зловмисників відмовиться від шахрайських планів через збільшення ризиків невдалого рейдерського захоплення. Адже підкуп нечистих на руку реєстраторів коштує недешево, а ризик того, що гроші на хабарі витрачено марно, може виявитися великим.+

Слід зміцнити законодавчу базу стосовно захисту прав власності, яка нині слабка через неодноразову зміну законодавства та правових позицій Верховного Суду. Такі способи подолання реєстраційного рейдерства можуть бути ефективними, якщо вдало й послідовно їх реалізувати.

Інформація з інтернету ©Пропозиція91 просмотр0 комментариев

Недавние посты

Смотреть все
bottom of page