Відповіді на поширені питання щодо викупу земель, які знаходяться у постійному користуванні

Обновлено: 16 дек. 2021 г.

Вчора проводилась нарада під головуванням Міністра аграрної політики та продовольства України Романа Лещенка про хід функціонування ринку земель в України. На даній нараді також порушувалось питання викупу земельних ділянок на пільгових умовах, з розстрочкою платежу на 10 років. І вирішити проблемні моменти пообіцяли з 2022 року, зокрема прийняттям нового Бюджету на 2022 рік.

Дане питання актуальне, адже нині існує колізія у сфері викупу земель в постійному користуванні. Наприклад, фермер звертається з проханням про викуп ділянки згідно проведеної нормативно-грошової оцінки землі та інших вимог чинного законодавства, але органи місцевого самоврядування не мають чіткого алгоритму дій у такій ситуації, навіть якщо голосують і підтримують таке рішення про продаж ділянок. І така ситуація створює низку проблем для всіх сторін. Хто має право на викуп?

Згідно пункту 6-1 Перехідних положень Земельного кодексу України Громадяни України, яким належить право постійного користування, право довічного успадкованого володіння земельними ділянками державної і комунальної власності, призначеними для ведення селянського (фермерського) господарства, а також орендарі земельних ділянок, які набули право оренди землі шляхом переоформлення права постійного користування щодо зазначених земельних ділянок до 2010 року, мають право на викуп таких земельних ділянок у власність з розстрочкою платежу до десяти років за ціною, яка дорівнює нормативній грошовій оцінці таких земельних ділянок, без проведення земельних торгів.

Право викупу також належить громадянам України - спадкоємцям громадян, яким належало право постійного користування, право довічного успадкованого володіння земельними ділянками державної і комунальної власності, призначеними для ведення селянського (фермерського) господарства (крім випадків, коли такі земельні ділянки були передані у власність чи користування фізичним або юридичним особам). Якщо таких спадкоємців декілька, земельна ділянка придбавається ними у спільну часткову власність, де частки кожного із спадкоємців у праві власності є рівними. В якому випадку викупом земельної ділянки може скористуватись юридична особа, а в якому фізична?

Юридична – юр. особи, які шляхом переоформлення права постійного користування набули права оренди землі до 2010 року.

Фізична – викупом може скористатись громадянин, якому таке право було надано, а також його спадкоємцям. Чи є ліміт на викуп земельних ділянок?

Слід зауважити, що потрібно враховувати, що «ліміт 100 га в одні руки» працює у всіх випадках, в тому числі у разі викупу 50-100 га на фермерське господарство. Наприклад: якщо засновник або окремі учасники ФГ вже мають у власності 100 га, то такий викуп неможливий. За якою вартістю відбувається викуп?

Викуп відбувається за нормативною оцінкою, а не експертною. На який рахунок потрібно переводити кошти?

На даний момент Бюджет не передбачає такого виду грошових надходжень в місцевий бюджет і дана колізія буде вирішена при прийнятті нового Бюджету на 2022 рік, але представники Міністерства Фінансів стверджують, що не має жодної проблеми перерахувати кошти на загальний рахунок. На який строк можливо оформити розстрочку?

Відповідно до Земельного кодексу розстрочку можливо оформити на 10 років, а відповідно до Постанови КМУ від 22 квітня 2009 р. № 381 - на 5 років. Але, так як Закон має вищу силу, то правильно вважати, що 10 років. Як слід проводити платежі? Який розмір матиме перший платіж?

Постановою КМУ від 22 квітня 2009 р. № 381 передбачено, що перший платіж повинен становити не менш як 50% частини платежу.

Законом питання першого платежу не передбачається. А отже, слід керуватись Постановою КМУ. Як проходить процедура викупу?

1. Необхідно отримати рішення відповідного органу місцевого самоврядування про викуп земельної ділянки До ради відповідної територіальної громади треба подати такі документи:

заява про викуп земельної ділянки. Викупна ціна визначатиметься за даними нормативно-грошової оцінки земельної ділянки, що підтверджується витягом із технічної документації про нормативну грошову оцінку ділянки

документ, що посвідчує право користування земельною ділянкою (у разі його наявності), та документи, що посвідчують право власності на нерухоме майно (будівлі та споруди), розташоване на цій земельній ділянці (у разі наявності на земельній ділянці будівель, споруд);

копія установчих документів для юридичної особи, а для громадянина – копія документа, що посвідчує особу;

2. Після подачі заяви і усіх документів, рада громади приймає рішення про продаж ділянки та готує проєкт договору про викуп.

3. Цей договір підписується сторонами та посвідчується нотаріусом.

4. Після цього ви сплачуєте перший платіж за земельну ділянку.

5. Нотаріус реєструє право власності на земельну ділянку у Державному реєстрі речових прав. Власникам\користувачам землі, які звернуться до нас за допомогою, спеціалісти Земельний фонд України підготують більш детальні консультації.

Щодо отримання консультацій та послуг звертайтесь до Сергій Коновалов написавши в особисті повідомлення.

204 просмотра0 комментариев

Недавние посты

Смотреть все