top of page

ВІДКРИТТЯ РИНКУ ЗЕМЛІ

Спочатку потрібно розібратись, що передбачає закон?

З 1 липня 2021 року скасовується дія мораторію на продаж аграрної землі.

З липня 2021 до 1 січня 2024 року діятиме обмеження на купівлю землі – не більше 100 га в одні руки. З 2024 року обмеження становитиме до 10 тис га в одні руки, як було передбачено попередньою версією проекту.

З 1 липня 2021 до 1 січня 2024 року право на покупку землі буде тільки у фіз. осіб. Юридичним особам забороняється купувати землю сільськогосподарського призначення.

Щодо надання права іноземцям купувати землю позиція не змінилась – питання буде вирішуватись на референдумі.

Іноземцям заборонено купувати землю, що розташована ближче 50 км від державного кордону України, незважаючи на результати референдуму.

Не зможуть купувати з 2024 року українську землю також компанії, власниками яких є громадяни країни-агресора – Росії.

Також заборона поширюється на компанії, що знаходяться у власності іноземних держав або офшорів чи бенефіціара, яких неможливо встановити.

Купити українську сільськогосподарську землю також не зможуть юр. особи з країн, які не співпрацюють у сфері протидії відмиванню доходів, одержаних злочинним шляхом та компанії під санкціями.

Передбачене переважне право орендаря на купівлю.

Орендарі, які працюють на землі та мають право користування не пізніше ніж з 2010 року, можуть викупити землю з розстрочкою до 10 років за ціною нормативної грошової оцінки таких ділянок і без проведення земельних торгів.

Право власності покупець отримує після першого платежу.

Орендар має можливість передати переважне право на придбання ділянки іншій особі, але про це повинен бути письмово повідомлений власник.

Банки зможуть стати власниками землі тільки за умови, якщо земельна ділянка дісталась їм як заставне майно за непогашеним кредитом. Такі ділянки фін. установи повинні продати протягом 2-х років після отримання права власності на земельних торгах.

Мінімальна ціна – не менше нормативної грошової оцінки. До 2030 року.

Продаж державних та комунальних земель заборонено.

ОСНОВНІ ОБМЕЖЕННЯ ПРИЙНЯТОГО ЗАКОНУ:

Сукупний розмір земельних ділянок, які можуть бути придбані в одні руки;

Заборона на продаж землі іноземним громадянам;

Пріоритетне право купівлі громадянами України перед юридичними особами;

Покупці не можуть мати бізнес, зареєстрований за кордоном або у офшорних компаніях.

Для фізичних осіб, які зможуть купувати землю у перший рік після відміни мораторію, максимальний сукупний розмір земельних ділянок становить 100 га. Для юридичних осіб на другому етапі, з 2024 року – граничний сукупний розмір земельних ділянок складатиме 10 тис. га.

ТРИ ОСНОВНІ НОВОВВЕДЕННЯ:

 Покупець буде перевірятися на предмет можливості придбання ним землі в певних розмірах. Порядок такої перевірки має затвердити Кабінет Міністрів України. Зокрема, щодо вимог до набувачів права власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення, у тому числі обмежень щодо загальної площі земельних ділянок сільськогосподарського призначення, які вправі набувати у власність одна особа. Така перевірка здійснюється з використанням відомостей Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Державного земельного кадастру та Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань. Якщо за результатами перевірки виявлено невідповідність таким вимогам, нотаріус відмовляє у посвідченні угоди.

 Розрахунки, пов'язані зі сплатою ціни земельних ділянок сільськогосподарського призначення за цивільно-правовими угодами, проводяться в безготівковій формі. Для цього покупцеві потрібно відкрити рахунок у банківській установі.

 Повинні бути документально підтверджені джерела походження коштів для купівлі земельної ділянки.

Щодо ціни продажу, то законодавство України не встановлює межу ціни. Це справа домовленості між покупцем та продавцем. Але важливо зауважити, що до 1 січня 2030 року ціна продажу земельних ділянок сільськогосподарського призначення, виділених в натурі власникам земельних часток, не може бути меншою за їх нормативну грошову оцінку.

Власникам земельних часток потрібно бачити реалії сьогодення і чітко розуміти, що не буде земля коштувати навіть і 10 тис. доларів. Майже у всіх зараз завищені цінові очікування.

І ви вже самі будете обирати між купити чи продати.1 просмотр0 комментариев

Comments


bottom of page