top of page

"Бути чи не бути" – колись так починався монолог Гамлета в п’єсі Шекспіра.

А зараз ми все частіше повторюємо "Купувати чи не купувати?", — ось у чому питання.

Певно, воно зараз є найбільш актуальним серед українських фермерів. І не дивно, бо вже 1 липня 2021 року стартує продаж сільськогосподарських земель в Україні.

Якісна підготовка до відкриття вільного ринку землі допоможе «випливти» у вирі бурхливих подій після липня 2021 року.

Відверто кажучи, морально і фінансово готуватися до зняття мораторію на обіг сільгоспземель фермери і крупні гравці агробізнесу почали заздалегідь.

Нині земля є дорогим активом для трьох суб’єктів на ринку:

  • Власника

  • Родичів

  • землекористувача і для інвестора. Плюс для громад, які отримують податки та орендну плату із землі.

Власник земельної ділянки має розуміти, що для нього це пасивний дохід, заради якого не треба працювати.

У матеріальному плані нерідко річна орендна плата за землю є основним доходом громадян і є співрозмірною, наприклад, із річною пенсією великої частини сільського населення.

Продати земельну ділянку ніхто не захоче дешево, а от купити завжди знайдеться хтось.

Коли людина прийде з ціновими очікуваннями на зразок «Купи пай за ціною як в Європі як квартира в Хмельницькому», то це не наш клієнт і точно не продавець землі.

Власнику потрібно бачити реалії сьогодення і розуміти, що не буде земля коштувати 20 тис. доларів. Майже у всіх власників земельних ділянок сільськогосподарського призначення дуже завищені цінові очікування.

І навіть за 2 га. землі вони хочуть отримати мільйони.

Ціна буде зростати в майбутньому і попри якісь можливі сподівання і страхи ціна не матиме прямої залежності від того, чи зможе багатий іноземель купити землю в Україні.

Я часто отримую питання, що краще: орендувати землю чи вже мати у власності?

Реальні перспективи вигідного користування починаються лише з 2014-го року роботи. Якщо фірма готова стабільно працювати на ринку протягом такого періоду і більше, то варто задуматися про інвестицію в земельний банк. В усіх інших випадках для агрофірми найбільш вигідною буде оренда землі.

Якщо починати говорити про якісь рекомендації, щодо терміну оренди то тут агрофірмам наразі не варто чекати, коли до кінця терміну оренди залишиться 1,5-2 роки. Однозначно, варто використовувати всі можливості зараз і переукладати договори з власниками землі на 10-12 років.

Звичайно просто так Орендодавці не будуть вам підписувати договори оренди. Тому тут агровиробникам потрібно створити вигідні умови та заохочення «бонуси» за тривалість оренди.

Можна заплатити 10 тис. грн пайовику за те, що він переуклав із підприємством договір оренди, наприклад, його власних 2,5 га на наступні 10 років — і повірте це не настільки великі гроші для Орендаря, якщо він хоче користуватись вашою земельною ділянкою.

Останнім і не менш важливим є комунікація з людьми й облік, то ніякий «заслана людина» не зробить фермеру великої шкоди. Навіть якщо пайхантер і назбирає 10-20 га, то йому можна зробити багато незручностей.

Великі агрокомпанії без комфортного для обох сторін спілкування у цьому плані програють, натомість малі і середні агрофірми отримують конкурентну перевагу.

Отже, без нормального спілкування з пайовиками розв’язати якісь проблеми за допомогою технічних засобів не буде можливості.

Власникам землі які звертаються до нас за допомогою наші спеціалісти зможуть надати більш розгорнуті консультації з питань які вас цікавлять.56 просмотров0 комментариев

Комментарии


bottom of page