top of page

АГРАРНИЙ АНТИРЕЙД

Дана стаття буде цікавою як приватним власникам земельних ділянок так і юридичним особам(фермерам)

Час не стоїть на місці, відбувається розвиток інформатизації, з 2013 року більшість послуг та реєстрів перейшли у цифрову площину, що з одного боку надає спрощення в отриманні інформації, здійсненні реєстрації права на земельні ділянки та на майно, а з іншого відкриває доступ для не порядних та не чистих на руку людей.

Проблемою і підґрунтям для можливого незаконного заволодіння землею і майном аграріїв є відсутність кадастрових номерів на розпайовані ділянки, право власності на які посвідчувалося держактами старого зразка, відсутність земельних ділянок у кадастрі або недостовірність внесених до нього даних, невідповідність даних у ДЗК їх паперовим джерелам, неоформлені спадкові права на земельні ділянки; помилки в технічній документації, суперечності внаслідок зміни підходів та способів обмірів тощо.

Основними підставами для рейдерських атак є: непогашені борги (кредити); непрозоре, неправильне ведення господарських (бухгалтерських) операцій, порушення у сфері оподаткування (умисне чи з необережності); незареєстровані активи (майнові права); відсутність кваліфікованої юридичної підтримки; відсутність фізичної охорони агропідприємства; відсутність належного захисту конфіденційної інформації, комерційної (службової) інформації, неналежне зберігання статутної документації; відсутність належної комунікації між працівниками та керівництвом підприємства, органами місцевої влади, належної комунікації та соціальних стосунків із власниками орендованого майна.

Вказані підстави дають можливість рейдерам вчиняти наступні незаконні дії:

підробка документів;

внесення змін до державних реєстрів на підставі підроблених документів (щодо власників, керівників підприємства);

створення штучних боргів підприємства (кредити, позики);

відчуження активів в рахунок штучних боргів;

змова з керівними органами (менеджментом) підприємства;

змова з представниками державної та місцевої влади;

силове захоплення підприємств (його активів);

арешт активів (на підставі фіктивних або реальних кримінальних справ);

знищення продукції підприємства;

підкуп , залякування менеджменту.

Поняття рейдерства безпосередньо законодавчо не визначено, отже, рейдерство – це сукупність неправомірних дій, що спрямовані на захоплення об'єктів чужої власності, підприємств і їхнього майна, шляхом виконання незаконних судових рішень, скуповування акцій, підроблення документів, які подаються для проведення державної реєстрації юридичної особи та фізичних осіб-підприємців та іншими способами.

205-1 КК України про підроблення документів, які подаються для проведення державної реєстрації юридичної особи та фізичних осіб – підприємців;

- 206 КК України про протидію законній господарській діяльності;

206-2 КК України про протиправне заволодіння майном підприємства, установи, організації.

Що потрібно робити для попередження рейдерських захоплень?

1. Приведення корпоративних документів підприємства у відповідність до чинного законодавства. Правова грамотність. Це ж саме стосується і простих громадян. Спеціалістами ГО «Земельний фонд України» неодноразово зазначалось про необхідність приведення у відповідність до діючого законодавства України документів на землю.

Слід потурбуватися про належне оформлення документів, що посвідчують право власності, присвоєння кадастрового номеру земельній ділянці і внесення відповідних відомостей до державного реєстру.

Багато хто запитує навіщо здійснювати державну реєстрацію земельної ділянки посилаючись на наявність державний акт на землю старого зразка і коректні відомості про земельну ділянку досі не відображені у Державному земельному кадастрі, так от варто подбати про присвоєння ділянці кадастрового номеру, ввести відомості про речові права до державного реєстру.

Внесення та реєстрація права на землю в державних реєстрах наддасть можливість вберегтись від неправомірних дій рейдерів, також спростить вам особисто можливість в будь який момент перевірити та відстежити дії щодо свого майна, земельної ділянки, наддасть можливість швидко прийняти заходи по захисти своїх прав шляхом внесення інформації про заборону на вчинення неправомірних дій щодо земельної ділянки.


2. Для підприємств, фермерських господарств, необхідно встановити статутні обмеження для представницьких функцій керівника і ввести відповідні відомості до єдиного державного реєстру.

Знання своїх прав та обов’язків, своєчасне ознайомлення зі змінами в законодавстві та приведення у відповідність до діючого законодавства корпоративних документів, зокрема статуту юридичної особи, можуть значно допомогти у боротьбі з рейдерськими захопленнями.

Наприклад, із прийняттям Закону «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» (далі – Закон), який набув чинності 17 червня 2018 року, внесено ряд змін до порядку реєстрації та діяльності таких видів суб’єктів господарювання, як ТОВ і ТДВ, та зобов’язано власників привести у відповідність до даного закону статути товариств. Нові норми установчих документів товариств дають більшу захищеність прав учасників, детально регулюють порядок прийняття рішення про виключення учасника, зміни складу учасників, порядок відчуження часток у статутному капіталі та інше.

Саме тому, якщо ваш бізнес оформлений у формі товариства з обмеженою відповідальністю або товариства з додатковою відповідальністю рекомендуємо без зволікань в найкоротший термін привести статути товариств у відповідність до Закону.

3. Моніторинг інформації щодо дій з майном та правами на нього.

Найчастіше дізнатися про те, що ви стали жертвою рейдерів можна вже після того, коли це сталося. Тому необхідно моніторити стан своїх активів за допомогою відкритих державних реєстрів (Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Державного реєстру речових прав на нерухоме майно). Відслідковувати інформацію щодо змін особи можна через веб-сайт Міністерства юстиції України, мобільних додатків «ДІЯ» та інші.

4. Звернення до суб’єкта, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно.

Так, якщо власникові стало відомо про спроби незаконного заволодіння його майном, потрібно невідкладно звернутися до найближчого державного реєстратора або нотаріуса з усіма документами, які встановлюють його право на нерухомість, паспортом та ідентифікаційним номером та написати заяву про заборону вчинення реєстраційних дій щодо власного об’єкта нерухомого майна. Дана процедура передбачена статтею 25 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі – Закон).

Тобто, у випадку незаконної реєстрації власник може за власною ініціативою тимчасово зупинити реєстраційні дії та має час для звернення до суду з клопотанням про забезпечення позову шляхом заборони вчинення реєстраційних дій щодо власного нерухомого майна.

У разі подання заяви про заборону вчинення реєстраційних дій щодо такого майна державний реєстратор зобов’язаний зупинити її розгляд. За цей

час є можливість з’ясувати ситуацію та визначитися із подальшими способами захисту своїх майнових прав.

При цьому необхідно зазначити, що державний реєстратор приймає рішення про відновлення реєстраційних дій, якщо власником об’єкта нерухомого майна, яким подано заяву про заборону вчинення реєстраційних дій, у строк, що не перевищує десяти робочих днів, не подано рішення суду про заборону вчинення реєстраційних дій, що набрало законної сили.

5. Впорядкована система зберігання документів.

З метою запобігання рейдерського захоплення не зайвим буде добре налагодити систему зберігання документів, що стосуються діяльності підприємства та власності громадян. Не використовувати факсиміле, надійніше, щоб на всіх розпорядчих документах був оригінальний підпис.

Додатковою страховкою будуть наявність нотаріально завіреної копії установчих документів, рішень учасників тощо.

6. Заручитися правовою допомога професійного юриста.

Допомогти запобігти рейдерському захопленню вашого майна може професійний юрист. Обирати юриста треба виважено, спираючись на його професійний досвід та знання. Частіше до юриста йдуть вже тоді, коли потрібна екстрена допомога, а йти потрібно до того, з метою профілактики, так як коли вже відбувається, чи відбулося рейдерське захоплення, новому юристу буде досить складно увійти в курс справи і вжити дієвих заходів.

Отже, не слід чекати до останнього, витрати на якісні юридичні послуги – це інвестиція в безпеку вашого бізнесу.

Земельний фонд України бажає всім гарного настрою та міцного здоров’я!

У випадку виникнення якихось питань щодо земельного законодавства, фахівці ГО Земельний фонд України радо наддадуть правову допомогу, для чого необхідно звернутися до голови фонду – Коновалова Сергія.44 просмотра0 комментариев
bottom of page