top of page
Фото автораСергій Коновалов

“Автоматичне” подовження договорів оренди

ШАНОВНІ УЧАСНИКИ НАШОЇ ГРУПИ!

У зв’язку з неодноразовими зверненнями, щодо особливостей застосування Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану”, який набув чинності 07 квітня 2022 року, наша команда буде поступово деталізувати його осбливості.

Зокрема сьогодні ми поговоримо про так званне “автоматичне” подовження договорів оренди, на один рік, термін дії яких спливає в період воєнного стану.

Закон нам говорить, що вважаються поновленими на один рік без волевиявлення сторін відповідних договорів і без внесення відомостей про поновлення договору до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно договори оренди, суборенди, емфітевзису, суперфіцію, земельного сервітуту, строк користування земельними ділянками щодо яких закінчився після введення воєнного стану, щодо земельних ділянок сільськогосподарського призначення:

а) державної, комунальної власності, невитребуваних, нерозподілених земельних ділянок, а також земельних ділянок, що залишилися у колективній власності і були передані в оренду органами місцевого самоврядування;

б) приватної власності;

Проте важливо розуміти, що закон зворотньої дії у часі не має, а отже стосується лише тих договорів термін дії яких закінчується після 07 (включно) квітня 2022 року. Таким чином договори оренди, термін яких закінчився до набуття чинності цього закону - не вважаються автоматично подовженими і враховуючи, що реєстри не працювали з 24 лютого 2022 року, громадяни та юридичні особи, стали заручниками обставин і фактично не мали можливість реалізувати законом передбачене право на поновлення (подовження) договору.

Що стосується словосполучення “без волевиявлення сторін”, які вживає законодавець, то слід відзначити, що фактично припинити орендні відносини в період діє воєнного стану, жодна зі сторін можливості не має і зобов’язана ще протягом року виконувати умови такого договору.

І хоча такі положення фактично обмежують права власників земельних ділянок та суб’єктів господарювання, слід розуміти, що воєнний стан - вимушена обставина, в якій опинився кожен в нашій державі, і питання продовольчої безпеки безумовно є приорітетним.

Наша команда Земельний фонд України, уважно слідкує за розвитком земельних відносин, а тому готова навіть в цих складних умовах бути надійною підтримкою для підписників, та допомагати вчасно реагувати на зміни, що відбуваються.



111 просмотров0 комментариев

Comments


bottom of page